Scottish Gymnastics Falkirk District Schools Heats 2014/15

Hallglen Sports Centre was the venue chosen to host the Falkirk District Schools heats for the National Gymnastics competition on Tuesday 2nd December 2014.

Thirty-seven teams competed in both floor and vault, the highest number of entries since 2005. Gymnasts were split into teams of 3/4 performing both a floor routine and 2  vault attempts each.  The competition was optional for both primary and secondary schools at both level 1 and level 2, with judges and local gymnasts Chris Chalk and Dylan Crispin on hand to score performances. Both first and second place teams across all four levels will now represent Falkirk District at the National finals.

Goodluck to our finalists, and for more information on gymnastics clubs and coaching in the area please visit our Sport pages.

Results:

Primary School Level 1

1st Place

Maddiston PS Team A                                                 

Sofia Estero       

Baillie McGinlay               

Leanne Reid      

Shannon Phillips              

 

2nd Place           

Head of Muir Team A                                                                                   

Grant McGuckin              

Chanelle McCorkell                        

Iona Hassell                       

Gemma Thomson           

 

Primary School Level 2

1st Place

Bantaskin PS Team B

Angus McLaren

Duncan Morrison

Megan Lipsett

Taylor Lindsay                   

 

2nd Place

Maddiston Team B

Josh Cantell

Morgan Carmichael

Robyn Byre

Anya Phillips                      

 

3rd Place

Head of Muir Team B

Kerys Boggan

Alyssa Bell

Sophie MacDonald

Sienna Glackin  

 

Secondary Level 1

1st Place

Larbert HS Team A

Amy Allan

Ellie Wilson

Laura Stirling

Charlotte Kirkwood

 

2nd Place

Braes HS Team A

Hazel McNeil

Zoe Young

Hayley Smith

Anna Cassidy

 

3rd Place

St Mungo’s Team C

Anna Hester

Natasha Ohara

Phoebe Angus

Leona Boles

 

Secondary Level 2

1st Place

Larbert HS Team A

Amy Allan

Ellie Wilson

Laura Stirling

Charlotte Kirkwood

 

2nd Place

Braes HS Team A

Hazel McNeil

Zoe Young

Hayley Smith

Anna Cassidy

 

3rd Place

St Mungo’s Team C

Anna Hester

Natasha Ohara

Phoebe Angus

Leona Boles

Published on Thursday, 4th December 2014

Comments

comments powered by Disqus

Contact us

Falkirk Community Trust
Falkirk Stadium
4 Stadium Way
Falkirk
FK2 9EE

01324 590900

Category